VINNÁ HRA
Hraje se na 5 kol, první dvě jsou o vinohradě, další tři o víně v sudě. V každém kole si vezmete příslušný počet významových karet, které si buď vyměníte za lepší, nebo je použijete v daném kole, nebo si je necháte do dalších kol.
A čím víc jiným škodíte, tím je hra zábavnější.
PŘÍBĚH
Jste vinaři, kteří se rozhodli, že si zasadí vinohrady a budou mezi sebou soupeřit, kdo vypěstuje lepší hrozny a udělá z nich co nejlepší víno s co nejvyšší hodnotou.
A součástí dohody je, že můžete používat jakékoliv prostředky, které vás k tomuto cíli přivedou, včetně zákeřných činů. Můžete ukrást keř vinné révy zlodějem keřů, “nasadit” komukoliv mšičku révokaz, padlí révové nebo peronospóru na jeho keř, nebo nasměrovat hejno špačků na cizí vinohrad. Dobrý hospodář se ale samozřejmě brání a pomáhá si. Pokud má postřik, tak škůdce nebo chorobu postříká, má-li ve vinohradu hotaře, nikdo mu nic neukradne a když si keř nebo vinohrad pořádně pohnojí, vzejde mu i sazenice, která vypadala, že uschne, nebo bude mít dvojnásobnou úrodu. A na špačky platí puška.
Pak hrozny sklidíte, šťávu nalejete do sudů a snažíte se z nich udělat co nejlepší víno, které nakonec nalahvujete do lahví.
Přitom se pořád bojíte, že Vás některý ze soupeřů zabaví a vypije půl sudu v burčáku, nebudete dávat pozor a přesíříte víno v sudu, nebo přehlédnete plíseň nebo sirku. Takže se snažíte chránit tím, že pravidelně kontroluje síru, zamykáte sudy nebo celý sklep a když zjistíte, že má některé Vaše víno závadu, hned jej ošetříte. Můžete také vyrobit ledové víno a když jste skvělý sklepmistr, bude mít všechno vaše víno ve všech sudech dvojnásobnou hodnotu. Pak můžete víno nalahvovat do krásných lahví s nádhernou etiketou, čím zase dvojnásobně stoupne na ceně. A pak se už jenom snažíte ochránit proti vyčuranému obchodníkovi, rozzuřenému sousedovi a celníkovi, kteří Vám můžou na konci snažení znehodnotit nebo vzít všechno nezamčené víno.
Nakonec spočítejte, kdo má v sudech nejvyšší hodnotu vína a ten je vítěz!
Ale aby to bylo co nejvíc spravedlivé, měli byste hru hrát tolikrát, kolik vás je, aby se skutečně ukázalo, kdo je nejlepší. A až budete zkušení a všichni budete moci pít, zkuste si zahrát i s degustátorem.
A pokud chcete u hry povinně pít, zahrajte si tzv. Párty verzi, jejíž pravidla jsou popsány v návodu.
Přejeme, ať Vás hra baví!
Návod na Vinnou hru ke stažení zde:
HRACÍ A VÝZNAMOVÉ KARTY
SAZENICE vinné révy je karta, kterou hra začíná. Když přijdeš na řadu, hoď dvakrát dvěma kostkami a vyšší součet je počet sazenic, které získáš od Vrchního ouřady. Pokud v průběhu 1. nebo 2. kola získáš z balíčku kartu HNOJIVO a budeš ještě mít kartu SAZENICE, můžeš si ji pohnojit a tím se z ní stane KEŘ. Na konci druhého kola nevyužité SAZENICE vypadávají ze hry.
KEŘ/SUD je základní karta, o kterou se hraje. Tato karta má dvojí význam, v 1. a 2. kole je to KEŘ vinné révy, ve 3., 4. a 5. kole se stává SUDem vína. Jeho základní hodnota je 200 lahví vína, ale může se v průběhu hry zvyšovat nebo snižovat pomocí významových karet. Na konci hry, po 5tém kole, tyto karty i s jejich násobky 2X nebo snížením 1/2 sečtete a kdo bude mít nejvyšší hodnotu, vyhrává!
HNOJIVO. Kartou HNOJIVO můžeš pohnojit SAZENICI vinné révy, ta zakoření a stane se z ní KEŘ. Nebo jestli nemáš kartu SAZENICE, či chceš-li mít dvojnásobný výnos KEŘe, pohnoj si kterýkoliv KEŘ a dostaneš na něj kartičku 2X. Je těžké říct, kolik lahví vína se vyrobí z jednoho keře/hlavy. Někteří vinaři říkají 2 láhve, jiní řeknou 3 láhve a pokud nehledáte kvalitu, můžou to být i 4 láhve. Nejčastější odpovědí na otázku bylo, že z jedné hlavy vinné révy vyrobí 2 láhve velmi kvalitního vína.
FŮRA HNOJE je vynikající karta! Navezl jsi do vinohradu celou fůru hnoje a pořádně jsi jej pohnojil. Díky tomu budeš mít dvojnásobnou úrodu hroznů. Ke všem KEŘům dostaneš od Vrchního ouřady kartičky 2X.
ZLODĚJ vinné révy. Ať chceme nebo ne, i mladé keře vinné révy se kradou. Pokud jsi si vzal/vzala z balíčku zelených karet vinohradu kartu ŽLODĚJ, můžeš komukoliv vzít jeden jeho keř i se všemi kartičkami 2X nebo 1/2. Krade se samozřejmě to nejlepší, tzn. keře s kartičkami 2X.
HOTAŘ je hlídač vinohradu. Když hrozny dozrají a “zarazí se hora”, nesmí do vinohradů nikdo jiný, než jeho majitelé a vinohrady hlídají HOTAŘi, kteří se pravidelně střídají. Jedině HOTAŘ může ochránit vinohrad před ZLODĚJi, bohužel až od druhého kola.
MŠIČKA RÉVOKAZ je hmyz, který saje kořeny a když se nepostříká, úplně zničí keř. A navíc pak přeskočí na vedlejší, ten nejlepší. Na začátku 20. století málem zničil vinnou révu v celé Evropě. Touto kartou můžeš soupeřům velice škodit , protože když jim ji dáš na některý KEŘ a oni si jej nepostříkají kartou POSTŘIK, zničí KEŘ a pokud to bude v 1. kole, navíc přeskočí na vedlejší a ten bez postřiku zničí také! A pod budeš mít mšičku na některém svém keři Ty, postříkej si ji jako první.
PADLÍ / PERONOSPÓRA jsou dvě velmi časté choroby vinné révy. PADLÍ je houba, která napadá listy vinné révy a ta potom dává menší a horší úrodu. PERONOSPÓRA je houba, která napadá hrozny, které postupně ničí nebo alespoň udělá poloviční úrodu. Obě houby se množí, když hodně prší, potom svítí slunce, je vlhko a sparno. Jedinou ochranou je POSTŘIK ve správný čas. Touto kartou můžeš opět škodit soupeřům, ale jestli ji dostaneš na svůj KEŘ, okamžitě, když jsi na řadě, ji postříkej, protože Ti udělá polovinu úrody a v 1. kole navíc přeskakuje na vedlejší keř.
POSTŘIK. Jedině touto kartou si můžeš ochránit KEŘ napadený MŠIČKOU RÉVOKAZ nebo PADLÍ/PERONOSPÓRA. Kdy stříkat, čím stříkat a kolikrát stříkat, je na rozhodnutí vinohradníka. Druh postřiku je jedním z parametrů BIO vinice, které ale musí paradoxně stříkat víckrát, než vinaři se “standardními” postřiky. Tato kartu můžeš použít i na konci 2. kola, když už nejsi na řadě.
SLUNCE je velmi pozitivní karta. A nejde jenom o slunce v duši, ale hlavně o slunce ve vinohradu. Pokud dostaneš Ty, nebo kdokoliv jiný, tuto kartu, může všem hodně pomoci. Znamená to totiž, že na jaře, v létě a hlavně na podzim, slunce krásně svítilo a díky tomu budete mít všichni dvojnásobnou úrodu. Tzn., že všichni dostanete ke všem keřům kartičku 2X. Nejvíc to samozřejmě pomůže tomu, kdo má největší a nejlepší vinohrad.
MRÁZ je opak karty SLUNCE. Pokud máš málo KEŘů, nebo chceš prostě škodit, použij tuto kartu. Na jaře, na konci dubna nebo na začátku května, když už byl vinohrad “narašený”, přišel mráz a zničil všem polovinu úrody. Pokud tuto kartu někdo použije, dostanou všichni na všechny keře kartičky 1/2.
ŠPAČCI je karta, kterou můžete někomu hodně poškodit vinohrad. Vinohradníci a ornitologové se nemůžou mít rádi. Když se celý rok od listopadu do září, října, listopadu, staráte o vinohrad, opečováváte vinné keře a hrozny, a potom přiletí hejno špačků a ožerou vám úrodu, je těžké je mít rádi! Jsou to velmi chytří ptáci, polovina jich drápy strhávají zrnka, polovina je žere, pár jich hlídá a průběžně se vyměňují. Proti špačkům se používají různé plašiče, panáci ve vinohradu, zvuková děla, rámus, rádio, ale střelba z pušky je nejúčinnější. Dle zákona se může střílet na hejno od 1000 špačků. Pokud je pošlete na něčí vinohrad, zbyde mu jenom polovina úrody a na všech jeho keřích bude mít kartičku 1/2. Ochranou proti špačkům je pouze karta PUŠKA.
PUŠKA je nejúčinnější ochrana proti hejnu špačků. Když tuto kartu dostanete, můžete ji dát k vinohradu předem i po napadení špačky. Většinou stačí střílet jen do vzduchu a špačci odletí.
BURČÁK. Sklidil jsi hrozny, odstopkoval je, vypresoval a šťávu jsi nalil do sudů. Teď kvasí a ze šťávy se stává zkvašený mošt, burčák. A protože jej máš rád a chceš i trochu ublížit, navštívil jsi jednoho z protihráčů a společně jste vypili polovinu jeho sudu. Dej tuto kartu libovolnému soupeři na jeho libovolný sud a dostane na něj kartičku 1/2. BURČÁK je jediná karta, proti které není žádná obrana, kromě zamčeného sudu. BURČÁK se může říkat pouze zkvašené šťávě z hroznů z vinné révy, sklizené na vinicích v ČR. Další podmínkou je, že se může prodávat pouze od 1. srpna do 30. listopadu aktuálního roku sklizně.
ZAMČENÝ SUD je velmi důležitá karta, téměř nejdůležitější ve hře! Když si zamkneš sud, už je Tvůj, nikdo Ti jej neukradne, nevezme, ani jej nezničí, nemůžeš na něj dostat chorobu ani vadu, je správně zasířený a je schovaný před celým světem. Nemůžeš u něj ale již zvyšovat jeho hodnotu, takže si dobře rozmysli, kdy si jej zamkneš.
ZAMČENÝ SKLEP je sice dobrá karta, podobná jako ZAMČENÝ SUD, nemá ale takové účinky jako on. Chrání sice všechny sudy před ZLODĚJI a ROZZUŘENÝM SOUSEDEM, bohužel ale až v 5.tém kole. A také neochrání sudy před VYČURANÝM OBCHODNÍKEM a CELNÍKEM. Přesto je dobré ji použít.
LEDOVÉ VÍNO. Sklidil a vyrobil jsi ledové víno, čímž jsi získal jeho dvojnásobnou hodnotu. Ledovým vínem lze nazývat víno, pokud se hrozny sbírali při teplotě alespoň -7°C, měli cukernatost alespoň 27° NM (normalizovaného moštoměru) a lisovali se ještě za zmrzlého stavu. Kartu dej na svůj libovolný nezamčený sud a dostaneš na něj kartičku 2X. Kartu LEDOVÉ VÍNO lze použít u sudu pouze jednou, další kartu můžeš dát na další nezamčený SUD.
ZLODĚJ sudů je podobná karta jako ZLODÉJ keřů. Když ji dostaneš, můžeš ukrást komukoliv ze soupeřů jeho SUD i s kartičkami 2X nebo 1/2, které jsou na něm Je ale dobré mít i kartu ZAMČENÝ SUD, protože jinak Ti ukradený SUD zase ukradnou protihráči.
Jsi SKVĚLÝ SKLEPMISTR, umíš vyrobit víno i z průměrných hroznů. Díky tomu dostáváš na všechny nezamčené sudy kartičku 2X. Jenom dávej pozor, kdy ji použiješ, v 5tém kole už s ní nic nepořídíš!
KONTROLUJI SÍRU je karta, která říká, že se nenecháš nikým a ničím rozptýlit a pravidelně kontroluješ hodnotu síry ve všech sudech svého vinařství. Pokud dostaneš tuto kartu, dej ji k vinařství a nikdo Ti nemůže dát kartu PĚSÍŘENÉ VÍNO.
PŘESÍŘENÁ VÍNO. Když jsi sířil víno, spoluhráč Te navštívil a vyrušil, zakecal jsi se s ním a sud jsi hodně přesířil. Budeš s tím muset něco udělat. Takový sud vína si musíš okamžitě, když jsi na řadě, ošetřit kartou OŠETŘENÍ VÍNA, jinak přijdeš o polovinu jeho hodnoty. Naštěstí karta PŘESÍŘENÉ VÍNO nepřeskakuje na vedlejší sud.
PLÍSEŇ / SIRKA. Ajajaj, nezvládl jsi hygienu v sudě. Víno páchne po sklepní plísni, bramborách, zemině, nebo po spálené síře, jako když škrtneš sirkou. A když jej zahřeješ na víc než 25°C (protři jej v dleni), ucítíš v něm i myší výkaly. No fuj! Když ale zasáhneš rychle a použiješ správný přípravek, dá se to zachránit. Pokud ale víno hned neošetříš kartou OŠETŘENÍ VÍNA, sud můžeš vylít, přicházíš o něj a PLÍSEŇ / SÍRA přeskakuje na vedlejší sud, samozřejmě ten nejlepší!
OŠETŘENÍ VÍNA. Touto kartou ošetříš sud s PŘESÍŘENÝM VÍNEM nebo sud, ve kterém je PLÍSEŇ / SIRKA. Musíš to ale udělat hned, když jsi na řadě. Způsob ošetření a vhodný přípravek si volí každý vinař sám, na trhu je jich dnes spousta.
KRÁSNÉ LÁHVE je super karta! Nakoupil jsi krásné láhve, všechno nezamčené víno jsi do něj nalahvoval a opatřil jej nádhernými etiketami. Vypadá to nádherně, všechno víno ve všech Tvých nezamčených sudech získalo dvojnásobnou hodnotu. Ale musíš počkat až do pátého kola!
VYČURANÝ OBCHODNÍK je první z hodně škodících karet, které se můžou použít v pátém kole. Navštívil Tě VYČURANÝ OBCHODNÍK, který chtěl poradit, od koho má šanci koupit hodně dobrého vína za poloviční cenu. A Ty jsi mu poradil, ke komu má zajít a ukecat ho k tomu špatnému obchodu. Tomu protihráči dej tuto kartu. VYČURANÝ OBCHODNÍK u něj pochodil, soupeř přichází o polovinu hodnoty všeho vína. A za tu dobrou radu dostáváš od Vrchního ouřady jeden sud jako provizi. Ochranou před VYČURANÝM OBCHODNÍKEM je pouze ZAMČENÝ SUD.
ROZZUŘENÝ SOUSED je jedna ze dvou nejvíce škodících karet, “žolíků”, které se můžou použít až na konci hry, v pátém kole a můžou hru úplně zvrátit. Tvůj vybraný spoluhráč i jeho soused dali svá vína na “košt vína”. Degustátoři jeho vína ohodnotili hodně vysoko, sousedova ale strašně nízko, některá dokonce vyřadili pro závadu. A to jej tak rozzuřilo, že vtrhnul do protihráčova sklepa a rozmlátil mu všechny nezamčené sudy a tím přišel o všechno víno. Ochranou před ROZZUŘENÝM SOUSEDEM jsou karty ZAMČENÝ SKLEP a ZAMČENÝ SUD.
CELNÍK je druhá strašná karta. Ten, komu dáš tuto kartu, pančoval víno a některé, dovezené z EU, vydával za tuzemské. A Ty jsi ho udal celníkům, takže přichází o všechny nezamčené sudy! Musí jich mít ale alespoň 5, protože pro míň se celníkům nevyplatí přijet. Před kartou CELNÍK se dá chránit pouze tím, mít 4 a méně nezamčených sudů.
DEGUSTÁTOR je speciální karta, se kterou se běžně nehraje, protože se při ní musí všichni hráči napít vína. Pokud ale při hře víno všichni pijete a hru máte zvládnutou, doporučujeme kartu DEGUSTÁTOR do hry zařadit. Pokud s kartou hrajete, připravte si pro všechny lístek papíru a něco na psaní. Ten, kdo má kartu DEGUSTÁTOR, je degustátor vína a mimo to, že umí víno popsat, se ještě musí vcítit do ostatních spoluhráčů.
Pravidla použití této karty jsou:
1. Nalejte si všichni do sklenic stejný vzorek vína a přiťukněte si spolu.
2. Zrakem zkontrolujte čistotu a barvu vína, víno musí být čiré a jiskrné.
3. Zakružte sklenicí s vínem, aby se otevřelo, vsuňte nos co nejvíce do sklenice a pořádně nasajte jeho vůni. Všichni si tajně zapište nejsilnější aroma, které cítíte. Svůj čichový vjem nahlas nekomentujte, ať ostatní spoluhráče neovlivníte.
4. Napijte se, víno poválejte po celém jazyku, trochu jej pusťte do hrdla a polkněte. Opět si zapište jeden nejsilnější chuťový vjem a zase ho nekomentujte.
5. Zapsané vjemy odkryjte a vzájemně si je mezi sebou porovnejte.
6. Pokud se některý ze zapsaných vjemů vlastníka karty (degustátora) shoduje s některým ze spoluhráčů, dostávají za to oba jednu kartičku 2x za každou shodu. Získané kartičky pak mohou použít ke znásobení hodnoty vína ve svém libovolném nezamčeném sudu.
Na detailnosti popsání použitých čichových a chuťových vjemů se dohodněte ještě před použitím této karty, předejdete pak možným nedorozuměním. Ideální je, používat co nejjednoznačnější popis, např. citron, limetka, kopřivy, mandle, hrušky, jablka, černý rybíz, borůvky, višně, třešně, švestky, ostružiny, maliny, jahody, lipový květ, povidla, ananas, banány, avokádo, mango apod. Není dobré používat obecné pojmy, jako např. letní ovoce, luční květy, citrusy, tropické ovoce apod., ale pokud se na tom shodnete, můžete používat i toto, pomáháte tím ale výrazně vlastníkovy karty.